מחיר למשתכן במודיעין - כל מה שתרצו לדעת

מעוניינים לרכוש דירה והמחירים בשוק יקרים מדי? זכיתם במחיר למשתכן ואתם לא יודעים מה זה אומר לכם? 

הישארו כאן! 

בכתבה הבאה תקבלו את כל המידע שתזדקקו לו בשביל רכישת דירה דרך פרויקט מחיר למשתכן.

מחיר למשתכן- מה ואיך?

בשנים האחרונות חלה עלייה דרסטית במחירי הדירות בשוק. דירה שלפני 10 שנים עלתה 700,000 ₪ היום יכולה לעלות 1,500,000 ₪ 

העלייה במחירי הדירות גרמה לכך שזוגות רבים רואים את רכישת הדירה כמשימה בלתי אפשרית. לכן, בנקודה זאת החליטה הממשלה להתערב לטובת האזרחים, כדי לעזור לתושבים בקנית הדירות.

המדינה יצאה במכרזים למכירת קרקעות במחיר מוזל לקבלנים שיבנו יחידות דיור ויקצו חלק מן היחידות עבור פרויקט מחיר למשתכן. דירת אלו ימכרו במחירים זולים יותר לזוגות שיהיו זכאים לכך.

מי הם הזכאים לקניית דירה דרך פרויקט מחיר למשתכן?

מכיוון שיש זוגות רבים המעוניינים לקנות דירה דרך תכנית מחיר למשתכן, כל פעם שיוצא פרויקט חדש לדרך, המדינה עורכת הגרלה בין הנרשמים שזכאים לקנות דירה דרך המחיר למשתכן. 

הזכאים להשתתף בהגרלה הם זוגות שאין בבעלותם דירה ושלא הייתה רשומה דירה על שמם בעבר. הזוכים בהגרלה יוכלו לרכוש דירה בפרויקט שבו זכו.

סדר בחירת הדירות יהיה לפי סדר הזוכים בהגרלה, ולכן לא מספיק לזכות. צריך לזכות במקום טוב על מנת שתוכלו לבחור דירה טובה שמתאימה לצרכים וליכולות שלכם. 

כמה הון עצמי צריך כדי לקנות דירה במחיר למשתכן?

מלבד המחיר המוזל של הדירות במחיר למשתכן הבשורה היא אחוז המימון. אם בקניית דירה רגילה אחוז המימון יהיה עד 75% ממחיר הדירה, אחוז המימון במחיר למשתכן יהיה עד 75% מערך הדירה בשוק.

לדוגמא, אם זכיתם בדירה בשווי 1,200,000 ₪ ואתם מקבלים אותה במחיר מוזל של כ- 1,000,000 ₪ אחוז המימון שתקבלו יהיה 75% מ-1,200,000 ₪  למרות שהדירה עולה לכם רק 1,000,000 ₪.

אם כך, ההון העצמי שתצטרכו להביא יהיה רק 100,000 ₪ ולא 300,000 ₪ שהייתם צריכים להביא אם הייתם קונים את הדירה לא במחיר למשתכן.

שימו לב! ההון העצמי שתביאו יהיה לכל הפחות 100,000 ₪ גם אם לפי אחוזי המימון תוכלו להביא פחות מ-100,000 ₪.

לדוגמא, אם זכיתם בדירה שערכה בשוק הוא 1,100,000 ₪ ואתם מקבלים אותה במחיר מוזל של 800,000 ₪  זה יוצא שאתם צריכים להביא הון עצמי נמוך של כ- 80,000 ₪. אך, כאן בא החוק שאומר שבשביל לקנות דירה צריך להביא לפחות 100,000 ₪

לסיכום: ההון העצמי שתצטרכו להביא יהיה לפחות 100,000 ₪.

בדרך כלל 100,000 ₪ יספיקו, תלוי בגודל ובמיקום הנכס.  

אז איך עושים את זה?

צעד ראשון לקניית דירה הוא רישום להגרלה. לאחר שווידאתם שאתם אכן זכאים, בחרו פרויקט בעיר שבה אתם מעוניינים. חשוב לבדוק שהמחיר הגיוני לכם ואתם יכולים לעמוד בו. מחיר הדירות במחיר למשתכן נע באזור ה- 750,000 – 1,500,000 ₪, תלוי גודל ומיקום הדירה.

זכיתם בהגרלה? מזל טוב!

כעת אתם מוזמנים להמשיך ולהתקדם בתהליך.

חשוב להבין שבמחיר למשתכן קניית הדירה נעשית תוך לחץ של זמן. ולכן, מרגע הזכייה, השעון מתחיל לתקתק. דבר ראשון, הוציאו מן הבנק אישור עקרוני לקבלת משכנתא כדי שלא תפספסו את ההזדמנות לקניית הדירה. לצורך כך תוכלו להיעזר במומחים שלנו הם גם יבדקו את זכאותכם למסלול זכאות.

בשלב הבא יזמינו אותכם לבחירת הדירה. שימו לב! מחיר הדירה מורכב ממחיר הדירה למ"ר כפול גודל הדירה. אם אין ביכולתכם לשלם סכום גדול, בחרו בדירה קטנה יותר וכן להיפך.  

לאחר שתבחרו את הדירה שברצונכם לקנות, קבעו תאריך לחתימת חוזה, התאריך שיקבע יהיה לאחר כשבועיים ממועד בחירת הדירה. בעת חתימת החוזה יש להצטייד באישור עקרוני ובהון עצמי של 10% ממחיר הדירה.

שימו לב! אם קניתם דירה באחד מן הישובים הבאים: אשקלון, אילת, חריש, עפולה, נהריה שלומי ורכסים, אתם זכאים למענק של כ-40,000 ₪. ואם קניתם דירה בישובים: דימונה, אופקים, חצור הגלילית, ירוחם, טבריה, מגדל העמק , מצפה רמון, מעלות תרשיחא, נצרת, נצרת עילית, נתיבות, ערד, סכנין, שדרות וקריית שמונה, אתם זכאים למענק על סך 60,000 ₪  

ניתן להשתמש במענק הזה כהון עצמי לרכישת הדירה. אך קחו בחשבון שלא כל הבנקים יאשרו שימוש במענק כהון עצמי.

 את הסכום שנותר לכם לשלם לקבלן שלמו על פי לוח תשלומים שקבעתם מראש.

בדרך כלל לא תהיה אפשרות להקדים או לשנות את מועד התשלומים. אך, יהיו קבלנים שכן יסכימו להקדים את מועד התשלומים בתנאי שהנכס יישאר צמוד למדד תשומות הבניה. מה שתרוויחו מכך הוא ריביות יציבות. יש קבלנים שגם יאשרו לכם את הקדמת התשלום ללא הצמדה למדד כלל, פחות מצוי אבל קיים.

מהם הסיכונים בקניית דירה במחיר למשתכן?

האמת שהסיכונים בדרך כלל הם מינוריים אבל הם קיימים.

קניית דירה דרך תוכנית מחיר למשתכן נעשית במהירות ובחיפזון. קורה שאין זמן/שוכחים לבדוק כמה נקודות חשובות:

  • בקניית דירה דרך מחיר למשתכן, מתחילים לשלם משכנתא עוד לפני שהדירה מוכנה. צריך לשלם גם שכירות וגם משכנתא. צריך לבדוק שיש אפשרות לעמוד בזה ואם לא, לשלב הלוואת גרייס בתמהיל המשכנתא.
  • אחוז המימון גבוה. שימו לב שאתם אכן מסוגלים לעמוד בהחזרים.

מי שהסיכון לא קיים אצלם הם כאלו שמשתכרים טוב אך אין להם הון עצמי משלהם. בשבילם מחיר למשתכן היא הזדמנות טובה מאד.

לסיכום:

פרויקט מחיר למשתכן מיועד לזוגות שאין בבעלותם דירה. בשביל לקנות את הדירה יש צורך בהון עצמי של 100,000 ₪ לפחות (ולפעמים יותר). 

בעת חתימת החוזה יש לשלם 10% ממחיר הדירה, את שאר הסכום תעבירו בהמשך על פי לוח תשלומים של החברה.

שימו לב! מאחר שאחוז המימון במחיר למשתכן הוא גבוה, תתקלו בקשיים בעת לקיחת המשכנתא, ריביות גבוהות וכו'

לכן, בקניית דירה במחיר למשתכן, מומלץ מאד ואפילו הכרחי, לקחת יועץ משכנתאות שיתמקח עם הבנק וירכיב לכם משכנתא בעלת ריביות נמוכות ותנאים נוחים.

פנו אלינו לחברת המפתח למשכנתאות מודיעין ונארגן לכם משכנתא מצוינת, השאירו פרטים ונחזור אליכם.